Zgodovina glasbe 3 (Glasba 20. in 21. stoletja) D

Ure vaj: 0

ECTS točke: 4

Nosilec/izvajalec: prof. dr. Stefanija Leon

• Prerez zajema štiri tematsko in časovno zaokrožene zgodovinske enote:
o čas glasbene moderne, ki zajema čas od konca 19. stoletja do prve svetovne vojne;
o čas nove stvarnosti, ki obravnava glasbo med obema vojnama.
o čas kulturne obnove od konca druge svetovne vojne do šestdesetih let, in
o čas medijskega razraščanja, ki obravnava glasbo od šestdesetih let do danes.
• Vsako leto so predavanja osredotočena na prerez celotne problematike in nadalje poglobljeno podajajo snov izbrane glasbenozgodovinske tematike. Tako poslušalec dobi posebej podroben vpogled v eno od tematik ob pregledu konteksta, v katerem se nahaja znotraj začrtanega časovnega okvira.

• Paul Griffiths, Modern Music and After. Oxford: Oxford University Press (tretja izdaja), 2010.
• Nikša Gligo, Pojmovnik glasbe 20. stoletja, Ljubljana: Znanstvena založbaFilozofska fakulteta, 2012.
• Joseph Auner, Music in the Twentieth and Twenty-First Centuries. W. W. Norton & Company (Western Music in Context: A Norton History), 2013.
• Alex Ross. Drugo je hrup. Poslušati 20. stoletje. Ljubljana: Beletrina, 2014.
• Mark Everet Bonds: A History of Western Culture FOURTH EDITION Boston Columbus Indianapolis New York San Francisco Upper Saddle River Amsterdam Cape Town Dubai London Madrid Milan Munich Paris Montreal Toronto Delhi Mexico City Sao Paulo Sydney Hong Kong Seoul Singapore Taipei Tokyo: Pearson Education, Inc, 2013.